Rada Gminy Przemyśl w dniu 29.12.2022r., uchwałą Nr LVII/414/2022 z dnia 29 grudnia 2022r. przyjęła do realizacji Lokalny Program Osłonowy „Pomoc Sąsiedzka w Gminie Przemyśl” na lata 2023-2025, nadmienić jednak należy, że pomoc ta na terenie gminy realizowana jest już od 2018 roku.
Założeniem programu jest wdrożenie pomocy dla osób starszych, niepełnosprawnych lub schorowanych oraz aktywizacja lokalnego środowiska w kierunku tworzenia systemów wsparcia i samoorganizacji. Cel jest realizowany poprzez wprowadzenie usługi/ pomocy sąsiedzkiej świadczonej na rzecz w/w osób. Usługi sąsiedzkie obejmą pomoc w codziennych czynnościach takich jak: załatwianie spraw w urzędach, poradniach lekarskich, realizację recept, dokonywanie zakupów, sporządzanie posiłków, sprzątanie mieszkania oraz zapewnieniu kontaktów z otoczeniem, z wyłączeniem usług pielęgniarskich.
Wsparcie w postaci pomocy sąsiedzkiej uzyskują osoby starsze w wieku powyżej 65 r.ż., niepełnosprawne lub schorowane zamieszkujące na terenie Gminy Przemyśl. Beneficjentami ostatecznymi projektu jest 30 osób (osoby wspierane + osoby wspierające).
Ważnym elementem projektu jest wyłonienie i przygotowanie grupy aktywnych mieszkańców gminy, chętnych do podjęcia pomocy osobom potrzebującym. Osoby, które decydują się wziąć pod opiekę osoby wymagające wsparcia, są zobowiązane do świadczenia pomocy w wymiarze od min. 10 do maks. 60 godzin miesięcznie. Z osobami chętnymi do podjęcia pomocy i z osobami objętymi pomocą zostanie zawarte pisemne porozumienie.
Celem głównym programu jest zapewnienie osobom starszym, niepełnosprawnym lub schorowanym wsparcia i pomocy w podstawowych czynnościach dnia codziennego ułatwiających pozostanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania poprzez organizację usług sąsiedzkich w okresie od 2023 do 2025 roku.
Celami szczegółowymi programu jest:
1. Promowanie pozytywnych postaw społecznych propagujących działania na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych lub schorowanych.
2. Poprawa bezpieczeństwa osób starszych, niepełnosprawnych lub schorowanych.
3. Przezwyciężenie poczucia osamotnienia i izolacji.
4. Poprawa jakości życia osób starszych, niepełnosprawnych lub schorowanych.
5. Rozbudzenie wrażliwości, empatii i poczucia odpowiedzialności w środowisku.
6. Inicjowanie i podtrzymywanie relacji sąsiedzkich – integracja społeczności lokalnych.
7. Wzmocnienie więzi społecznych.
8. Poprawa kontaktów w środowisku lokalnym, możliwość nawiązania przyjaźni.
9. Możliwość pozostawienia osób starszych w dotychczasowym przyjaznym środowisku.
10.Oddalenie w czasie konieczności korzystania z płatnych usług opiekuńczych i całodobowych form opieki ( DPS, ZOL).
Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc i wsparcie osób starszych, niepełnosprawnych, lub schorowanych w podstawowych czynnościach dnia codziennego takich jak:
1. Bezpośrednia pomoc w miejscu zamieszkania związana z :
-
porządkowaniem domu,
-
przyrządzaniem posiłków,
-
robieniem prania,
-
przynoszeniem opału i paleniem w piecu,
-
rozmowami,
-
wspólnym spędzaniem czasu wolnego (np. spacery).
2. Realizacja działań pomocowych poza domem osób starszych takich jak:
-
wizyty u lekarza,
-
pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
-
odwiedziny w szpitalu,
-
pomoc przy robieniu zakupów,
-
informowanie najbliższych lub odpowiednich służb o pilnych potrzebach czy pogorszeniu się stanu zdrowia.
Pomoc sąsiedzka jest dostosowana do indywidualnych potrzeb osób wspieranych. Szczegółowy zakres i wymiar świadczonych usług sąsiedzkich jest akceptowany przez osobę wspieraną i ujęty w porozumieniu zawartym przez beneficjentów programu i pracownika socjalnego GOPS w Przemyślu.
Źródłem finansowania zadań zawartych w Lokalnym Programie Osłonowym „Pomoc Sąsiedzka w Gminie Przemyśl” na lata 2023-2025 roku są środki finansowe budżetu gminy stanowiące dochody własne Gminy.