Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Interwencja kryzysowa

INTERWENCJA KRYZYSOWA

Interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.  Interwencją kryzysową obejmuje się osoby i rodziny bez względu na posiadany dochód.

W ramach interwencji kryzysowej udziela się natychmiastowej specjalistycznej pomocy psychologicznej, a w zależności od potrzeb - poradnictwa socjalnego lub prawnego, w sytuacjach uzasadnionych - schronienia do 3 miesięcy.

Cudzoziemcom i osobom, o których mowa w art. 5a ustawy o pomocy społecznej, można udzielić schronienia na okres ważności zaświadczenia, o którym mowa w art. 170 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub na okres ważności zaświadczenia, o którym mowa w art. 41a ust. 1 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, lub na okres ważności zezwolenia, o którym mowa w art. 176 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Matki z małoletnimi dziećmi oraz kobiety w ciąży dotknięte przemocą lub znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej mogą w ramach interwencji kryzysowej znaleźć schronienie i wsparcie w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Do tych domów mogą być również przyjmowani ojcowie z małoletnimi dziećmi albo inne osoby sprawujące opiekę prawną nad dziećmi.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Przemyślu funkcjonuje Powiatowy Zespół ds. Interwencji Kryzysowej w ramach którego udzielane są bezpłatne porady dyżurujących specjalistów  z zakresu prawa, psychologii oraz spraw socjalnych.

Dyżury odbywają się w siedzibie Centrum w Przemyślu przy Placu Dominikańskim 3:

Psycholog – pok. nr 27, telefon 16 678 50 54 wew. 107 w każdy poniedziałek w godz. od 16.00 do 18.00


Prawnik – pok. nr 27, telefon 16 678 50 54 wew. 107 w każdy czwartek w godz. od 15.30 do 17.30


Pracownik socjalny – pok. nr 28, telefon 16 678 50 54 wew. 128 codziennie w godzinach pracy Centrum

 


 

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: