Przeciwdziałanie Przemocy Domowej
Przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy.
Najczęstsze formy przemocy domowej:
- Przemoc fizyczna: popychanie, uderzanie, wykręcanie rąk, spoliczkowanie, duszenie, kopanie, bicie przedmiotami.
- Przemoc psychiczna: to najczęstsza forma przemocy i określa najszerszy wachlarz zachowań – od codziennej krytyki i upokarzania, po dotkliwe wyzwiska, groźby, zastraszanie, szantażowanie (np. zabraniem dzieci, samobójstwem), nękanie, śledzenie, stawianie zakazów (np. wychodzenia z domu, kontaktowania się z rodziną, przyjaciółmi), izolacja, ośmieszanie, poniżanie, kontrolowanie, krytykowanie, ciągłe niepokojenie, demoralizacja.
- Przemoc ekonomiczna: zmuszanie do oddawania uzyskanych środków finansowych, uniemożliwienie podjęcia pracy , niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych, ograniczanie dostępu do gospodarowania wspólnymi środkami finansowymi.
- Przemoc seksualna: wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, demonstrowanie zazdrości, niezabezpieczenie przed dziećmi materiałów o treści pornograficznej . Do przemocy seksualnej zalicza się także głośne komentowanie wyglądu drugiej osoby, wyśmiewanie go, ocenianie sprawności seksualnej.
- Przemocą jest także zaniedbywanie - niezaspakajanie podstawowych potrzeb członka rodziny, które prowadzi do jego cierpienia.
Pamiętaj, nic nie usprawiedliwia przemocy !!!
Jeśli doświadczasz przemocy nie musisz się bać! Nie musisz się wstydzić! To nie Twoja wina! Nie cierp w milczeniu, powiedz NIE!
RATUJ SIĘ ! SZUKAJ POMOCY !
Pamiętaj!
Sprawca przemocy wobec najbliższych, gdy czuje się bezkarny nie zmieni swojego zachowania, będzie nadal stosował przemoc, mimo składanych obietnic!
To Ty musisz to przerwać !
Jeśli jesteś świadkiem przemocy domowej, nie bądź obojętny - zareaguj! Powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy domowej lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj ją, żeby szukała pomocy.
Jeśli czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję!
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
-
Zgłoś się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu, do pracownika socjalnego w swoim rejonie, który może wszcząć procedurę Niebieskiej Karty, udzielić wszelkich informacji i skierować do odpowiedniej instytucji udzielającej pomocy, możesz także skorzystać z nieodpłatnej pomocy psychologicznej w miejscu zamieszkania.
-
Poinformuj o fakcie znęcania się nad Tobą i Twoją rodziną Policję lub Prokuraturę.
-
Jeśli doświadczasz przemocy możesz poprosić o wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” pracownika jednostki pomocy społecznej, Policji a także gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty lub służby zdrowia.
-
Jeśli sprawca Cię pobił lub gdy zostały pobite Twoje dzieci, zgłoś się do lekarza i poproś o bezpłatne zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej.
-
Jeśli sprawca przemocy nadużywa alkoholu zgłoś ten fakt Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub zwróć się po pomoc do instytucji, które profesjonalnie zajmują się leczeniem uzależnienia.
-
Możesz skorzystać z bezpłatnego schronienia w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Korytnikach
WAŻNE:
-
Niebieską Kartę A wypełnia przedstawiciel właściwej służby, gdy w toku prowadzonych czynności służbowych poweźmie podejrzenie o stosowaniu przemocy domowej . Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą domową.
-
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie gwarantuje Ci bezpłatną pomoc medyczną, psychologiczną i prawną. Skorzystaj z tej możliwości!
-
Przestępstwo znęcania się jest przestępstwem ściganym z urzędu. Każda osoba, nawet obca, której wiadomo, że takie przestępstwo występuje albo wystąpiło, może zawiadomić o tym policję lub prokuratora.
-
Policjant ma prawo wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia wobec każdej osoby stosującej przemoc domową stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą.
ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY powstał po to, aby Ci pomóc !
Gminny Zespół Interdyscyplinarny został powołany przez Wójta Gminy Przemyśl w 2010r., działa w oparciu o Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Obsługę administracyjną Zespołu zapewnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemyślu. Zespół realizuje działania ujęte w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Ofiar Przemocy Domowej na lata 2023-2028. W jego skład wchodzą przedstawiciele pomocy społecznej, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Zespołów Kuratorskiej Służby Sądowej i organizacji pozarządowych. Zespół powołuje Grupy Diagnostyczno-pomocowe, których celem jest rozwiązywanie problemu przemocy w konkretnych rodzinach. Możesz liczyć na nasze wsparcie.
Pierwszy kontakt:
-
Gminny Zespół Interdyscyplinarny – tel. 16 888 94 42
-
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemyślu – tel. 16 679 11 94
-
Komenda Miejska Policji w Przemyślu – tel. 47 823 33 10, alarmowy 997
-
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – tel. 16 670 03 19
-
Punkt Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Przemyślu – tel. 16 678 50 54 wew. 107
-
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Korytnikach – tel. 16 671 85 94
-
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia” – tel. 800 120 002
-
Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny – tel. 116 123
-
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży w kryzysie – tel. 116 111
-
Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz osobom im najbliższym w Przemyślu - tel. 607 244 747